Co to są przewlekłe bezdechy senne ?

Bezdechy senne powstają w konsekwencji zwężenia górnych dróg oddechowych. Bezpośrednią i główną ich przyczyną jest zwiotczenie mięśni języka. W zaawansowanym stanie choroby w wyniku zapadnięcia się języka do krtani dochodzić może do chorobliwych bezdechów (trwających niekiedy nawet powyżej jednej minuty). W wyniku tego dochodzi do przewlekłego niedotlenienia tkanek p.w. mózgu.

Jakie są skutki przewlekłych bezdechów sennych ?

Przewlekłe bezdechy senne (Apnoe) mogą nieść za sobą poważne konsekwencje. Nieleczone przewlekłe bezdechy senne mogą prowadzić do nadciśnienia tętniczego, chorób serca i naczyń tętniczych. W ich wyniku może też dochodzić do zaburzeń pamięci, nadwagi, impotencji i migreny. Poza tym nieleczone przewlekłe bezdechy senne są często przyczyną zaburzeń koncentracji i przez to pośrednio przyczyną wypadków w pracy i wypadków drogowych.

 

Na szczęście możliwa jest diagnostyka i leczenie przewlekłego bezechu sennego. W przypadku zaistnienia takiego podejrzenia chory powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub do specjalisty (pulmonologa – lekarza chorób płuc, neurologa, laryngologa, lekarza zajmującego się problemami snu). Niekiedy konieczne jest wykonanie badania w labolatorium snu.

W przypadku potwierdzenia podejrzenia, że cierpicie na przewlekły bezdech senny, dalsze postępowanie lecznicze zależy od natężenia jego postaci.  

W przypadku lekkiego do średniego zaawansowania bezdechu możliwym jest próba leczenia za pomocą wkładki doustej Snorflex®.